کجا بریم

معرفی نقاط تفریحی توریستی ایران

نوروز ۱۲۸۷ شمسی مصادف با ربیع‌الثانی ۱۳۳۰ قمری، دو ساعت مانده به غروب، صدای توپ‌های روسی، مناجات زائران حرم رضوی را شکافت؛ سربازان روسی که با ماشین‌های مسلسل‌دار به سمت صحن مقدس می‌آمدند، از چند ناحیه به سوی حرم تیراندازی کرده بودند.

نخستین گنبد حرم امام رضا (ع) در آغاز قرن ششم هجری و توسط سلطان سنجر سلجوقی از کاشی ساخته شد. این گنبد بارها مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفت. گنبد حرم از آجر ساخته شده، و سپس روی آن را با الواح مسی، که روکشی از طلا دارد پوشانده‎اند.

خانه توکلی از خانه های تاریخی مشهد است که بعد از گذشت دو قرن هنوز پابرجاست و نام آن در فهرست آثار ثبت ملی نیز به ثبت رسیده است. این خانه در دوره قاجار ساخته شده و کاشی کاری های نفیسی دارد. این خانه در سال ۱۳۸۴ از سوی اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ‌ثبت رسید و ازسوی شهرداری ثامن در سال های ۸۹ تا ۹۱ مرمت شد.

خانه اردکانی که با نام خانه دولابیان نیز شناخته می‌شود، مربوط به اواخر دوره قاجار است. این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۳۹۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. خانه تاریخی ‌اردکانی در منطقه مرکزی مشهد و در نزدیکی حرم مطهر قرار دارد.

شهر مشهد مملو از انواع فست فود باکیفیت و بی کیفیت می باشد که انتخاب یک فست فود مناسب در بین این تعداد زیاد کمی سخت می باشد، اما ما کار را برای شما راحت کرده ایم و در لیست زیر تعدادی از بهترین فست فودهای مشهد را برای شما معرفی کرده ایم که می توانید با خیال راحت هرکدام را که تمایل داشتید انتخاب نمایید.

مشهد قطب صنعت غذایی کشور است و باکیفیت ترین محصولات غذایی ایران در این شهر تولید می شود، این ویژگی در مورد رستوران ها نیز صدق می کند، به عنوان کسی که دورتادور ایران را سفر کرده ام به جرات می گویم رستوران های تاپ مشهد با اختلاف از لحاظ کیفیت و طعم از همه کشور یک سروگردن بالاتر هستند، اگر می خواهید شما هم این تفاوت را لمس کنید با من همراه شوید.

باشگاه شهرخودرو مشهد داستان عجیبی دارد! این باشگاه خیلی فرازونشیب داشته تا به این نام کنونی شناخته شود! درواقع شهرخودرو تیم تغییرنام یافته پدیده مشهد است . تیم پدیده درمشهد در سال1392 با خریدن امتیاز باشگاه مس سرچشمه و سپس تغییر نام آن به پدیده تاسیس شد ودرمسابقات لیگ آزادگان شرکت کردند.

باغ گیاه شناسی مشهد دارای 11 کلکسیون است ودارای بخش های گوناگونی از جمله ۴۴٫۷۷۶ متر مربع چمن، ۱۴۹۵۰ اصله درخت و درختچه، ۱۲۳۰۰ متر مربع پرچین، ۲۵۲۵۲ متر مربع گل دائم، ۹۵۰۰ متر مربع گل فصل، ۶۸۲۰۰ متر مربع معبربرای رفت وآمد مردم است. اگربه بازدید این باغ رفتید باسوالات مختلفی روبه رو میشوید چون گلها وگیاهانی که در این باغ وجود دارند چندان برای عموم شناخته شده نیست اما جای نگرانی نیست چون کارشناسان این باغ در بخش های مختلف آماده پاسخگویی سوالات شما عزیزان هستند.

ورزشگاه امام رضا یک ورزشگاه مدرن ایران و به آستان قدس رضوی تعلق دارد. استادیوم امام رضا (ع) 27700هزار نفر جا دارد.

وبرای ساخت این ورزشگاه 200 میلیارد تومان هزینه شده است . 14 سالن جدادربخش پایینی سکوهای ورزشگاه قرار داردو پارکینگ که دارای 7 طبقه که دارای گنجایشپنج هزار ماشین است

پردیس سینمایی گلشن با حضور دکتر افشین تحفه گر (معاون امور سینمایی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی) و هنرمندان از جمله اکبر عبدی، داریوش ارجمند، لیندا کیانی، لیلا اوتادی، امیریل ارجمند، سیماتیرانداز، هادی کاظمی، مارال فرجاد و سارا منجزی پورافتتاح شد

موج های آبی مشهد نامی شناخته شده است که  قطب تفریحی کشور شده است و باعث شده که شهر مشهد از شهری زیارتی به شهری سیاحتی تبدیل شود زیرا بعید است که مسافری به شهر مشهد بیایدواز این پارک آبی چشم پوشی کند.

 حمام مهدی قلی بیک در کنار یکی از مساجد قدیمی مشهد به نام مسجد شاه قرار دارد وبه همین دلیل مدت ها به نام «حمام شاه» شناخته می شد تا آن که پس از انقلاب اسلامی نام حمام رضوی را بر روی آن گذاشتند. همچنین این حمام قدیمی در کنار حرم مطهر امام رضا و بازار قدیمی فرش فروشان مشهد است. طبق اسنادموجودیکی از مهم ترین حمام های دوره صفویه بوده که درسال 1027هجری قمری توسط مهدی قلی بیک ساخته شدو وقف حرم مطهر امام رضا (ع) شده است. این بنا در سال 1385 شمسی به موزه مردم شناسی تبدیل شد.

کوهسنگی یکی از قدیمی ترین و مشهورترین مکان های گردشگری شهر مشهد بوده که به دلیل وجود دو کوه سنگی مشرف به شهر به این نام خوانده می شود. پارک کوهسنگی در جنوب غربی شهر مشهد و در انتهای خیابان کوهسنگی واقع شده است. در این پارک ، استخری بزرگ وجود دارد و تلفیق آب و منظره کوه سنگی در میان پارک و فضای سبز آن منظره ای بسیار زیبا را به وجود آورده است.

اولین باغ گیاه‌شناسی در ایران به سال ۱۳۱۰ در دانشکده کشاورزی کرج تاسیس و به دنبال آن در سال ۱۳۳۶ آربراتوم نوشهر ایجاد شد. همچنین با احداث باغ گیاه‌شناسی ملی ایران در سال ۱۳۴۸ در زمینی به وسعت ۱۴۵ هکتار، مجموعه‌ها و کلکسیون‌های متعددی از اقالیم حیاتی ایران و جهان راه اندازی شد. در دوره جدید فعالیت‌های باغ‌های گیاه‌شناسی در کشور (بعد از انقلاب) باغ‌های گیاه‌شناسی مشهد، دزفول (فدک)، یزد، همدان، کاشان و تبریز و شیراز به عنوان باغ‌های اقماری باغ گیاه‌شناسی ملی ایران ایجاد شده یا در حال احداث هستند.

مشهد
مشهد، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت در ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. مشهد در شمال شرق کشور، در نزدیکی مرز با ترکمنستان و افغانستان واقع شده است. جمعیت مشهد 3،001،184 (سرشماری 2016) می باشد که شامل مناطق مشهد و حومه می باشد. شهر مشهد در گذشته واسط میان شرق به غرب در طول جاده ابریشم بود و از این حیث دارای اهمیت بسیار زیادی بوده است.