مشهد
مشهد، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت در ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. مشهد در شمال شرق کشور، در نزدیکی مرز با ترکمنستان و افغانستان واقع شده است. جمعیت مشهد 3،001،184 (سرشماری 2016) می باشد که شامل مناطق مشهد و حومه می باشد. شهر مشهد در گذشته واسط میان شرق به غرب در طول جاده ابریشم بود و از این حیث دارای اهمیت بسیار زیادی بوده است.

این شهر بخاطر وجود "حرم" امام رضا، امام هشتم شیعیان "مشهد" نامگذاری شده است. امام در یک روستا در خراسان به نام سناباد، که بعدا نام مشهد را به خود گرفت توسط مامون خلیفه عباسی به شهادت رسید، لذا مشهد به معنای محل شهادت است. هر سال میلیون ها زائر از حرم امام رضا بازدید می کنند. هارون الرشید، خلیفه عباسی، نیز در حرم انان رضا به خاک سپرده شده است.

مشهد توسط گروه های قومی مختلف در طول تاریخ اداره شده است. این شهر در دوره مغول از رفاه نسبی برخوردار بود.

مشهد نیز به عنوان شهر فردوسی به صورت محاوره ای شناخته می شود، پس از شاعر ایرانی که شاهنامه را تشکیل می داد. این شهر زادگاه برخی از شخصیت های مهم ادبیات ایران و هنرمندان مانند شاعر مهدی آخوان ثالث و محمد رضا شجریان، خواننده و آهنگساز سنتی ایرانی است. فردوسي و فروش اخوان هر دو در Tus، يك شهر باستان كه به عنوان منبع اصلي شهرك فعلي مشهد محسوب مي شوند، به خاک سپرده شده اند.

در 30 اکتبر 2009 (سالگرد مرگ امام رضا)، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور بعدی ایران، مشهد را "پایتخت معنوی ایران" دانست.

تاریخچه مشهدنام مشهد از عربی به معنی شهادت است. همچنین به عنوان مکانی که علی ریرا (امام رضا)، امام هشتم از مسلمانان شیعه، درگذشت (به گفته شیعه، شهید شد). حرم رضا در آنجا قرار داشت.

شهر پارتن باستانی پایتچرانانا، که در کتیبه بهشتیان (520 قمری) از امپراتور هخامنشی داریوش I ذکر شده، ممکن است در مشهد امروز قرار داشته باشد.

در ابتدای قرن نهم، مشهد روستایی کوچک به نام سناباد بود که در فاصله 24 کیلومتری Tus واقع شده است. کاخ تابستانی حمید بن قتابا، فرماندار خراسان بود. در سال 808، زمانی که هارون الرشید، خلیفه عباسی، برای تحمیل قیام رفیع بن اللایت در تركوكاانیا، از بین رفت، بیمار شد و درگذشت. او تحت قصر حمدی ابن ققبة دفن شد. بدین ترتیب دارالرماره به عنوان معبد هارونیوی شناخته شد. در سال 818 علی الریدا توسط الموم شهید شد و در کنار قبر هارون دفن شد. گرچه مشهد و مشهد مشهد و توز را به عنوان دو شهر جداگانه ای که امروزه به رسمیت شناخته شده اند، مشهد، میراث فرهنگی طوس (ازجمله چهره هایی مانند نضمل الملک، غزالی، احمد غزالی، فردوسی، اسدی طوسی و شیخ طوسی) واقع در حدود 19 کیلومتر (12 مایل) از یکدیگر است.
تهاجم مغول: ایلخانات

اگرچه برخی معتقدند که پس از این رویداد، شهر مشهد الریده (محل شهادت الریده) نامیده می شود، به نظر می رسد مشهد، به عنوان نام محل، ابتدا در المقدسی ظاهر می شود، یعنی در آخرین سومین قرن 10th. درباره وسط قرن 14 میلادی، مسافر ابن باتوتا از عبارت "شهر مشهد الریدا" استفاده می کند. به نظر می رسد که تا پایان قرون وسطی نام ناروان، که هنوز در سکه های نیمه اول قرن 14 میلادی تحت سلطه ایلخانی ها یافت می شود، به تدریج توسط المشهد یا مشهد جایگزین شده است.
ترکن خاتون، ملکه امپراطوری خوارزمی، که به عنوان "ملکه ترکها" شناخته می شود و توسط ارتش مغول نگهداری می شود.

شیعیان شروع به زیارت به قبر خود کردند. در اواخر قرن نهم، یک گنبد در بالای قبر ساخته شد و بسیاری از ساختمان ها و بازارها در اطراف آن ایجاد شده است. در طول بیش از یک هزاره، چندین بار تخریب و بازسازی شده است. با این حال، در سال 1161، ترکها غزل شهر را تصرف کردند، اما آنها مقدس را مقصر محروم ساختند. مشهد الریدا تا سال 1220 به عنوان "شهر بزرگ" شهرت یافت، تا زمانی که حملات مغول در سال 1220، باعث نابودی بسیاری از شهرهای بزرگ در خراسان شد، اما به دلیل گورستان علی الرضا و هارون، مشهد به دست فرماندهان مغولستان به طور نسبی دست نخورده بود الرشید (دزد دزدیده شد). بنابراین بازماندگان قتل عام به مهاجرت به مشهد رفتند. هنگامی که مسافر ابن بطوطا در سال 1333 از این شهر بازدید کرد، وی گزارش داد که این شهر بزرگ با درختان فراوان، درختان و میوه ها است. یک گنبد بزرگ از ساخت و ساز زیبا، مانور نایاب، دیوارها را با کاشی های رنگی تزئین می کند. تنها غذای شناخته شده در مشهد، "شول مشهدی" (شله مشهدی) یا "شوله"، به دوره عصر تهاجم مغولستان مربوط می شود، زمانی که تصور می شود با هر نوع مواد غذایی موجود (اجزای اصلی گوشت، دانه ها و ادویه جات فراوان) و یک کلمه مغولی است
.
امپراتوری تیموریان

نقشه امپراتوری فارسی در سال 1747 در زمان سلسله افشاری. نام مشهد متعلق به تووس است

به نظر می رسد اهمیت سیناآباد مشهد به طور مداوم با شهرت رو به رشد محاصره و کاهش تس افزایش یافته است که در سال 1389 از میران شاه، پسر تیمور، ضربه مرگ خود را به دست آورد. هنگامی که نجیب مغول که در آن محل حکومت میکرد، شورش میکرد و سعی میکرد خود را مستقل کند، میرن شاه توسط پدرش علیه او فرستاده شد. Tus پس از محاصره چند ماه تحت فشار قرار گرفت، گم شده و پشته از خرابه ها؛ 10،000 ساکن قتل عام شدند. کسانی که از هولوکاست فرار کردند، در پناهگاه "پناهگاه علی" سکونت کردند. از این پس Tus از این پس رها شد و مشهد جای خود را به عنوان پایتخت منطقه گرفت.

بعدا، در زمان سلطنت تیمورید شاهرخ میرزا، مشهد یکی از شهرهای اصلی قلمرو شد. در سال 1418، همسرش همکاری خود را با ساخت مسجد برجسته در کنار حرم، که به عنوان مسجد گوهرشاد شناخته می شود، تامین مالی کرد. مسجد تا این تاریخ نسبتا دست نخورده باقی مانده است، اندازه بزرگ آن نشان دهنده وضعیت شهر در قرن 15 است
.
سلسله صفوی

شاه اسماعیل ، بنیانگذار سلسله صفوی، پس از مرگ حسین بیگرا و فروپاشی سلسله تیموریان، مشهد را فتح کرد. او بعدا در زمان سلطنت شاه عباس اول توسط بعضي از اسبق ها دستگیر شد. در قرن شانزدهم، شهر به شدت تحت تأثیر حملات مکرر اوزبگ ها قرار گرفت. در سال 1507، توسط نیروهای شیعانی یا شبانی خان انجام شد. پس از دو دهه شاه تامسپ من موفق شد در سال 1528 دشمن را از شهر باز کند. اما در سال 1544، اوزبگ ها دوباره وارد شهر شدند و غارت و کشتار در آنجا را انجام دادند. سال 1589 یک فاجعه بار برای مشهد بود. عبدالمعین شیبانی بعد از یک محاصره چهار ماهه، شهر را مجبور به تسلیم کرد. شاه عباس اول که در سال 1585 تا رسیدن رسمی تخت جمشو در قزوین در سال 1585 در مشهد زندگی می کرد، قادر به بازگرداندن مشهد از اوزبگ ها تا سال 1598 نبود. پس از یک مبارزه طولانی و سخت، مشهد توسط شاه عباس دوباره مجددا به تصویب رسید Uzbeks در یک نبرد بزرگ در نزدیکی هرات و همچنین مدیریت آنها را به فراتر از رودخانه Oxus رانده است. شاه عباس من می خواستم ایرانی ها را برای زیارت به مشهد برسانم. وی گفته است که از اصفهان تا مشهد راه می رود. در عصر صفوی، مشهد به رسمیت شناختن بیشتر مذهبی، تبدیل شدن به مهمترین شهر خراسان خراسان شد، چرا که تعدادی مدرسه و دیگر سازه ها علاوه بر حرم امام رضا (ع) ساخته شده اند. مشهد، علاوه بر اهمیت مذهبی، نقش سیاسی مهمی نیز ایفا کرده است. سلسله صفوی در یک کتاب (شیعه سرخ در برابر شیعه شیعه) بر جنبه های درک شده دوگانه مذهب شیعه در طول تاریخ مورد انتقاد قرار گرفته است (به عنوان دوره ای که در آن اگر چه سلسله ایده ای از شیعیان سیاه، اما این ایده پس از شکست شاه اسماعیل علیه رهبر عثمانی سلطان یعقوب سلیم شکل گرفت. شیعه شیعه سیاه محصول دوره صفویه صفوی است. در سال 1722 تحت طهماسپ دوم، افغانهای عبدالله به خراسان حمله کردند و مشهد را گرفتند. پس از سه سال، ایرانیان آنها را برای دو ماه محاصره کردند و شهر را در سال 1726 به تصرف درآوردند.
سلسله افشاری

مشهد بزرگترین افتخار را در بین نادرشاه، حاکم ایران از 1736 تا 1747 بزرگترین شاهزاده و همچنین حامی بزرگ حرم امام رضا تقریبا تمام بخش شرقی پادشاهی نادیر شاه در دوران طغیان فارسی تحت حکومت احمد شاه درونی، قوماندان حاکم، به حاکمان خارجی منتقل شد. احمد، ایرانیان را نیز شکست داد

قوم شناسی مشهدهمچنین بیش از 20 میلیون زائر وجود دارد که هر سال از شهر دیدن می کنند.

اکثریت قریب به اتفاق مردم مشهد، قومی ایرانی هستند که اکثریت جمعیت شهر را تشکیل می دهند. سایر گروه های قومی شامل کردها و ترکمن ها هستند که اخیرا به شهر از استان خراسان شمالی مهاجرت کرده اند. همچنین یک جامعه قابل توجه از سخنرانان غیر عربی زبان عربی وجود دارد که فرهنگ، غذا و شیوه های مذهبی مشخص را در عربستان حفظ کرده اند. مردم مشهد که شرق آسیا هستند، ایرانیان هزاره، ترکمن یا اویغور هستند و یا ترکیبی از همه گروه های قومی دیگر، از جمله ایرانیان هستند، زیرا مخلوط نژادی در این منطقه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. در میان غیر ایرانی ها، بسیاری از مهاجران از افغانستان، عراق و پاکستان هستند
.
رابطه با افغانستان

به عنوان مناطق همسایگی با روابط فرهنگی، تاریخچه ای طولانی از حرکات جمعیت بین خراسان و افغانستان وجود داشته است. انفجار جمعیتی مشهد همچون سایر مناطق استان خراسان که در آن جامعه افغانستان به علت هجوم پناهجویان افغان از افغانستان به سر می برد، انفجار جمعیتی را به همراه 296 هزار پناهنده افغان به مشهد ادامه داد و پس از انقلاب کمونیستی در بسیاری از موارد، آنها دیگر پناهنده نیستند بلکه باید به عنوان مردم محلی نام برد (وزارت کشور ایران بر این باور است که تعداد کل افغان ها در ایران اکنون حدود 3 میلیون نفر است. با توجه به این که 296000 پناهنده افغان به مشهد (از 2.5 میلیون در کل ایران) پس از انقلاب کمونیستی سال 1978، تعداد افغان ها در مشهد نمیتواند کمتر از 296000 نفر باشد - بنابراین باید میزان بیش از 10.8٪ را در نظر بگیریم). پناهندگان افغان تا 90 درصد از ولایات هرات، ولایت فراه و نیمروج تشکیل می دهند، در فارس زبان فارسی صحبت می کنند و با فرهنگ فرهنگ مشهد آشنا هستند. حتی قبل از مرزهای سیاسی میان ایران و افغانستان، ساکنان فارسی زبان از استان های هرات و فراه در افغانستان، خویشاوندی، و همچنین روابط قومی، مذهبی یا اقتصادی با استان خراسان ایران (به ویژه مشهد، جایی که مردم یک گویش مشابه با گویش هرات صحبت کنید). طبق گزارش اداره کل مهاجرین و مهاجرین خراسان رضوی، 142،000 شهروند ثبت شده افغان در خراسان زندگی می کنند که 95 درصد آنها در مشهد شناسایی شده اند. مهاجران افغان چندین محله در اطراف شهر دارند، مخصوصا در سه ماهه ی اخیر به شمال شرق مشهد. یکی از ولسوالی هایی است که مهاجران افغان ساکنند، گلشهر است.
دین

امروزه حرم مقدس و موزه آن یکی از بزرگترین خزانه های فرهنگی و هنری ایران را شامل می شود، به ویژه کتاب های دست نویس و نقاشی. چندین مدرسه علمیه با حرم امام هشتم همراه است.

دومین شهر بزرگ مقدس در جهان، مشهد، سالانه بیش از 20 میلیون گردشگر و زائران را جذب می کند که بسیاری از آنها به معبد امام رضا (هشتمین امام شیعیان) احترام می گذارند. از زمان قرون وسطی یک مسافر مغناطیسی بوده است. [4] بدین ترتیب، حتی کسانی که به زیارت مکه می رسند، عنوان حاجی را دریافت می کنند، کسانی که به زیارت امام رضا (علیه السلام) و به ویژه حرم امام رضا (علیه السلام) می پردازند، نامیده می شوند، که اصطلاحا از ساکنین آن نیز استفاده می شود. به عنوان یک مشکل مهم، مدت زمانی که مسافران جدید در مشهد ساکن هستند، امروزه به میزان 2 روز کاهش یافته است و ترجیح می دهند سفر خود را بلافاصله بعد از انجام زیارت و خرید در بازار ادامه دهند. در حدود 3000-5000 واحدهای مسکونی غیر مجاز در مشهد وجود دارد [44] که به عنوان یک آمار منحصر به فرد در سراسر جهان باعث ایجاد مشکلات زیادی در شهر شده است.

گرچه عمدتا مسلمانان ساکن بودند، در گذشته بعضی اقلیت های مذهبی در مشهد وجود داشتند که عمدتا یهودیان بودند که در سال 1839 پس از وقوع حادثه الله الداد برای یهودیان مشهد در سال 1839 به اسلام گرویدند. آنها به عنوان جاد السلما ("تازه واردین" در اسلام "). در خارج، آنها با شیوه زندگی اسلامی سازگاری داشتند، اما اغلب به طور مخفیانه ایمان و سنت خود را حفظ کردند.
اقتصاد

مشهد دومین مرکز بزرگ تولید خودرو در ایران است. اقتصاد شهر به طور عمده بر روی میوه های خشک، آجیل شور، زعفران، شیرینی های ایرانی مانند گاز و سحان، سنگ های قیمتی مانند آگات، فیروزه ای، طلا و جواهر نقره ای ساخته شده با پیچ و تاب ساخته شده با روباه و زمرد، هجده جواهرات طلا و جواهر، عطر، سوغات مذهبی، ترانشه کت، روسری، تهره، فرش و قالی.

بر اساس نوشته ها و اسناد، قدیمی ترین فرش موجود به شهر متعلق به سلطنت شاه عباس (عباس I از ایران) است. همچنین یک نوع فرش به نام مشهد ترکباف وجود دارد که، به عنوان نام آن، با دست با گره های ترکی توسط صنایع دستی که از قرن نوزدهم از تبریز به مشهد مهاجرت کرده بود، بافته شده است. صنایع تغذیه، لباس، چرم، پارچه، مواد شیمیایی، صنایع معدنی فولاد و غیر فلزی، کارخانجات مصالح ساختمانی، صنایع دستی و صنایع فلزی در میان سایر صنایع عمده در شهر وجود دارد.

مشهد، بیش از 55٪ هتل های ایران، مرکز گردشگری کشور است. زیارتگاه های مذهبی جاذبه های قدرتمند تر برای مسافران خارجی است. هر ساله 20 تا 30 میلیون زائر از ایران و بیش از 2 میلیون زائر و گردشگران از نقاط دیگر جهان به مشهد می آیند. مشهد یکی از تولید کنندگان اصلی محصولات چرمی در منطقه است.

بیکاری، فقر، اعتیاد به مواد مخدر، سرقت، و استثمار جنسی مهمترین مسائل اجتماعی شهر است.

نرخ طلاق در مشهد تا سال 2014 به میزان 35 درصد افزایش یافته است. خراسان و مشهد دومین کشور در سال 2013 در خاورمیانه قرار دارند.
آستان قدس رضوی

در همان زمان، شهر شخصیت خود را به عنوان یک هدف از زیارت حفظ کرده است، که بر پایه قدرت اقتدار اقتصادی و سیاسی آستان قدس رضوی است، اداره وقف حرم، احتمالا مهمترین در جهان اسلام است مورد نیاز] و بزرگترین فعالین بنیاد در ایران است. آستان قدس رضوي نقش مهمی در اقتصاد شهر مشهد است. طبق گفته رئیس بخش ارتباطات بین المللی بنیاد، زمین از سالن اشغال شده تا سال 1979 چهار برابر شده است. حرم امام رضا (ع) از شهر واتیکان است. این بنیاد بیشترین املاک و مستغلات در مشهد را دارد و از فضای مغازه به bazaaris و هتلداران اجاره می کند. منابع اصلی این نهاد، تخصیص یافته است، تخمین زده می شود که درآمد سالانه 210 میلیارد دلار باشد. ابراهیم رئیسی نگهبان فعلی آستان قدس رضوی است.
موسسات اعتباری

چندین موسسه اعتباری در مشهد، از جمله (مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج)، مؤسسه اعتباری ثامن و ملال (قبلا مؤسسه اعتباری عسکریه) تاسیس شده است. سپرده گذاران موسسه اول با دریافت پول نقد از موسسه مواجه شده اند.
دیگران

مرکز نمایشگاه بین المللی شهر دومین مرکز فعال ترین نمایشگاه پس از تهران است که به علت نزدیکی به کشورهای آسیای میانه، میزبان هزاران نمایشگاه بین المللی در هر سال است.

شرکت هایی مانند نوآوران هوشمند مشهد پیشگام در تکنولوژی برق و کامپیوتر هستند.
زبان

زبان اصلی که در مشهد سخن می گوید، فارس با لهجه مختلف مشهد است، که گاه گاهی اوقات خود را بعنوان یک گویش ثابت می کند. گویش فارسی مشهدی در برخی از تنها و تنش های آن، متفاوت از گویش استاندارد فارسی است. [58] به عنوان مثال، گویش مشهدی واژگان و واژگان را با زبان فارسی فارسی می کند. به همین ترتیب، گویش هرات در غرب افغانستان بسیار شبیه به گویش فارس در مشهد است و به گویش های فارسی استان خراسان، بویژه مشهد مشهور است. هزارهگی یکی دیگر از گویش هایی است که توسط مردم هزاره که به عنوان یک جامعه دیاسپورا در مشهد زندگی می کنند سخن می گویند. [59] امروزه جوانان مشهد گویش مشهدی به ندرت صحبت می کنند، بیشتر آنها به عنوان تحقیر آن را درک می کنند. فکر می کنم این موضوع مربوط به عملکرد غیر مثبتی پخش رسمی جمهوری اسلامی ایران (IRIB) است. [60]
فرهنگ

سمینارهای مذهبی مشهد

مشهورترین مرکز یادگیری و مذهبی، مرکز هنر و علوم اسلامی و همچنین تقدس و زیارت است. مشهد یک مرکز آموزشی بود که شمار قابل توجهی از مدارس اسلامی (مدرسه ها، اکثریت آنها، از دوره بعد افاوید به شمار می رفت). [نیاز به استناد] مشهد حوض (فارس: حوزه علمیه مشهد) یکی از بزرگترین سمینارهای سنتی ترین مدرسه عالی اسلامی در مشهد که تحت رهبری عباس واعظی طبسی (که رییس هیئت مدیره آستان قدس رضوی از سال 1979 بود) پس از انقلاب بود و در آن سیاستمداران و روحانیون ایرانی مانند علی خامنهای، احمد آلام الله، ابوالقاسم خزعلی ، محمد ریشهرری، مرتضی مطهری، عباس واعظ تباسي، مادمود حلبي (بنیانگذار حجت ايه و محمد هادی عبد خدايی)، مطالعات اسلامي را آموختند. تعداد مدارس دبستانی مشهد در حال حاضر 27 سال است و در حدود 2300 سمیناری شهرستان

دانشگاه فردوسی مشهد، که پس از شاعر بزرگ ایرانی نامگذاری شده است، در اینجا قرار گرفته و به عنوان نهاد سوم در جذب دانشجویان خارجی، عمدتا از افغانستان، لبنان، سوریه، یمن، بحرین، جمهوری آسیای مرکزی، به شمار می رود. مدرسه Ayatollah Al-Khoei که در قرن هفدهم ساخته شده است و اخیرا با امکانات مدرن جایگزین شده است، مرکز اصلی سنتی شهر برای یادگیری دینی است. دانشگاه علم و صنعت اسلامی رضوی، که در سال 1984 تأسیس شد، در مرکز شهر قرار دارد. اعتبار آموزش و پرورش سنتی دینی در مشهد، دانشجویانی را که به عنوان تالاب یا "مولا" شناخته می شوند، در سطح بین المللی جذب می کنند.
مشهد همچنین یکی از قدیمی ترین کتابخانه های خاورمیانه به نام کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با سابقه بیش از شش قرن است. شش میلیون اسناد تاریخی در کتابخانه مرکزی بنیاد وجود دارد. موزه همچنین دارای بیش از 70،000 نسخه خطی از دوره های مختلف تاریخی است

موزه مرکزی آستان قدس رضوی، که بخشی از مجتمع آستان قدس رضوی است، شامل هنر اسلامی و مصنوعات تاریخی است. در سال 1976، ساختمان جدیدی توسط معمار مشهور ایرانی طراحی شده و توسط داریوش بوربور طراحی و ساخته شد تا موزه و نسخه های باستانی آن را به خانه بگذارد.

در سال 1569 (977 ه.ق)، عماد الدین مسعود شیرازی، یک پزشک در بیمارستان مشهد، اولین رساله اسلامی سیفیلیس را که تحت تأثیر اندیشه پزشکی اروپایی قرار داشت، نوشت. فرش کاشمر نوعی از فرش ایرانی بومی این منطقه است.

گالری های فعال مشهد شامل: گالری میراک، گالری پارس، گالری رضوان، گالری سروش و گالری ناران است.

در طی سال های اخیر، مشهد، پایگاه روحانی برای نظارت بر امور و تصمیمات دولت بوده است. روحانیون مشهد در سال 2015 عملا از اجرای کنسرت در مشهد انتقاد کردند که علی جنتی، وزیر فرهنگ، و پس از استعفای وی در 19 اکتبر 2016، به لغو کنسرت در این شهر منجر شد.
بهترین هتل های مشهد

روزنامه های مشهد

دو روزنامه با نفوذ در مشهد، خراسان و قدس وجود دارد که روزنامه های محافظه کارانه خوانده می شوند. همچنین روزنامه شهرآرا مشهد روزنامه مربوط به شهرداری مشهد می باشد. دو روزنامه بر اساس روزنامه های مشهد منتشر شده و از دیدگاه های صاحبان فعلی و قدیمی خود به نمایش می گذارند: بنیاد شهید و جانبازان و آستان قدس رضوی
پایتخت فرهنگ اسلامی

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی اسلامی به عنوان "پایتخت فرهنگی جهان اسلام" مشهد در سال 2017 در آسیا در تاریخ 24 ژانویه 2017 نامگذاری شد.
سایت های اصلی

به غیر از حرم امام رضا، تعدادی از پارک های بزرگ، مقبره های مشهور تاریخی در نزدیکی توس و نیشاپور، آرامگاه نادر شاه و پارک کوه سangi وجود دارد. مجتمع پارک شادی مجتمع کوهستان شامل یک باغ وحش است که در آن بسیاری از حیوانات وحشی نگهداری می شود و بازدیدکنندگان بسیاری را به مشهد جذب می کند. این همچنین به پایگاه هوایی مشهد (پایگاه هوایی امام رضا)، به طور مشترک با هواپیمای نظامی Mirage و یک فرودگاه بین المللی غیرنظامی است.

برخی از نقاط مورد علاقه در خارج از شهر قرار دارند: آرامگاه خواجه مراد، در جاده به تهران؛ آرامگاه خواجه ربی در 6 کیلومتری شمال شهر واقع شده است که در آن کتیبه های رضا عباسی، معروف زیمبابوه صفوی است؛ و آرامگاه خواجه آبستال، فاصله 20 کیلومتری مشهد در جاده نیشابور. (سه نفر شاگردان امام رضا) بودند.

در میان دیگر مناظر، آرامگاه شاعر فردوسی در توس، فاصله 24 کیلومتر (15 مایل) و تفریحی تابستانی در ترگهبه، تورگ، آخامام، زهک، و شاندیز قرار دارد.

حمام عمومی شاه، که در دوره صفوی در سال 1648 ساخته شده است، نمونه ای برجسته از معماری آن دوره است. به تازگی بازسازی شده و تبدیل به یک موزه شده است.
حمل و نقل

تقاطع کابل در میدان امام حسین
فرودگاه

مشهد از فرودگاه بین المللی مشهد بهره می برد که پروازهای داخلی را به شهرهای ایران و پروازهای بین المللی، عمدتا به کشورهای همسایه عرب انجام می دهد. این فرودگاه پس از فرودگاه تهران مهرآباد و دومین فرودگاه بینالمللی امام خمینی (ره) تهران است.

این فرودگاه به 57 مقصد متصل است و دارای پروازهای مکرر به 30 شهر ایران و 27 مقصد در آسیای مرکزی، خاورمیانه، شرق آسیا و اروپا است.

این فرودگاه تحت پروژه توسعه گسترده ای با 45.7 میلیارد دلار بوده که با باز کردن یک ترمینال جدید حاج با وسعت 10،000 متر در تاریخ 24 مه 2010 به پایان رسیده است و به دنبال آن یک ترمینال بین المللی جدید با مساحت 30000 متر مربع با یک ساختمان پارکینگ جدید، ذخیره سازی سفارشی و ترمینال بار، ساختمان های ایمنی و آتش نشانی جدید و ارتقاء به تاکسی ها و تجهیزات. یکی دیگر از پروژه های توسعه ی USD26.5 میلیون برای ساخت آشیانه جدید برای تاسیسات تعمیرات هواپیما و گسترش بخش غرب از ترمینال داخلی با استفاده از قرارداد BOT با بخش خصوصی در حال انجام است.
مترو

شرکت راه آهن شهری مشهد (MURCO) سیستم راه آهن مترو و نور را برای شهر مشهد با چهار خط با طول 84.5 کیلومتر (52.5 مایل) ساخته است. عملیات راه آهن شهرداری مشهد (MUROC) [66] مسئول عملیات خطوط است. خط LRT از تاریخ 21 فوریه 2011 با طول 19.5 کیلومتر (12.1 مایل) و 22 ایستگاه عملیاتی شده است و از اوایل سال 2016 به فرودگاه بین المللی مشهد متصل است. طول کل خط 1 24 کیلومتر و دارای 24 ایستگاه است. پیشرفت جاری در اوج ساعت 5 دقیقه است. خط دوم که یک خط مترو با طول 14.5 کیلومتر و 13 ایستگاه است در حال ساخت است و تخمین زده می شود تا پایان سال 2018 به پایان برسد. مرحله اول خط 2 با 8 کیلومتر و 7 ایستگاه از 21 فوریه 2017 آغاز می شود. در 20 مارس دو ایستگاه به شبکه در حالت عملیاتی آزمون اضافه شد و اولین ایستگاه تبادل به شبکه اضافه شد. در 7 مه 2018، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در مراسم افتتاح اولین ایستگاه تبادل شهری مشهد، "شریعتی" که خطوط 1 و 2 را متصل می کند، شرکت کرد. در حال حاضر خط 2 از شنبه تا پنجشنبه با 10.1 کیلومتر و 9 ایستگاه از ساعت 6 صبح تا 6 بعد از ظهر و جریان فعلی 15 دقیقه است. در حال حاضر شرکت عملیات حمل و نقل شهری مشهد (MUROC) دارای 2 خط با طول 34.1 کیلومتر و 33 ایستگاه است.
ریل

مشهد به سه خط راه آهن اصلی متصل است: تهران، مشهد، مشهد-بافق (در حال اجرا در جنوب) و مشهد-سرخس در مرز با ترکمنستان. برخی از قطارهای حمل و نقل از Sarakhs به سمت ازبکستان و قزاقستان ادامه می یابند، اما به دلیل تفاوت در سنجنده های راه آهن، باید چرخ های چرخ دنده را تغییر دهند. یک خط ریلی از خط مشهد-بافق برای اتصال به مشهد به هرات در افغانستان ساخته شده است، اما هنوز هم تکمیل نشده و یکی از آن ها برنامه ریزی شده است تا به خط راه آهن گرگان و بندر ترکمن در دریای خزر به غرب وصل شود. خدمات راه آهن مسافری توسط شرکت Trains Passenger Rail ارائه شده است و تمام قطارها توسط R.A.I.، Rah-Ahan (Railroad) ایران، شرکت راه آهن ملی اداره می شود.

سرویس جدیدی از ناخویان، آذربایجان به مشهد، ایران در دسامبر 2016 راه اندازی شد.
جاده

جاده 95، شمال مشهد به تربت حیدریه و بیرجند. جاده 44 به سوی شهرود و تهران می رود. جاده 22 در شمال غربی به سوی بجنورد حرکت می کند. Ashgabat در ترکمنستان 220 کیلومتر است و از طریق جاده 22 (AH78) قابل دسترسی است. هرات در افغانستان 310 کیلومتر است و از طریق جاده 97 (AH1) قابل دسترسی است.
دولت و سیاست
اعضای پارلمان

اعضای فعلی پارلمان مشهد به عنوان سیاستمداران با گرایش های محافظه کار بنیادگرا توصیف می شوند که عمدتا اعضای جبهه پایداری انقلاب اسلامی، یک گروه سیاسی اصولگرا هستند. آنها در تاریخ 26 فوریه 2016 به پارلمان انتخاب شدند.
اعضای مجمع کارشناسان

محمود هاشمی شاهرودی و احمد آلام الله دو عضو مجلس خبرگان ایران از مشهد هستند. هاشمی شاهرودی در حال حاضر معاون اول معاون مجلس خبرگان ایران است. او رئیس قوه قضائیه ایران از سال 1999 تا سال 2009 بود که پس از پذیرش موقعیت خود، منصوب شد سعید مرتضوی، یک شخصیت بنیادگرای برجسته و بحث برانگیز در انتخاب مجدد رئیس جمهور محمود احمدی نژاد، دادستان کل ایران است. او از طرف اصلاح طلبان مشهد به عنوان کاندیدای مجمع پنجم در تاریخ 26 فوریه سال 2016، حمایت شد.
شورای شهر و شهردار

در سال 2013، یک گروه سیاسی اصولگرایان ایرانی، یعنی «جبهه پایداری انقلاب اسلامی» (که بخشی از وزرای سابق محمود احمدی نژاد و محمد تقی مصباح یزدی است)، پیروزی در شهر مشهد، که در تاریخ 23 سپتامبر 2013، انتخاب شد، به دست آورد. سید سولات مرتضوی به عنوان شهردار، فرماندار سابق استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند. بودجه شهرداری در سال 2015 به 9600 میلیارد تومان اختصاص یافته است.
دانشگاه ها و کالج ها

مراسم بزرگداشت فارغ التحصیلان خارجی مشهد

دانشگاه های مشهد

    دانشگاه فردوسی مشهد
    دانشگاه فردوسی مشهد - پردیس بین المللی
    دانشگاه علم و فناوری گلبهار
    دانشگاه بین المللی امام رضا
    دانشگاه آزاد اسلامی خراسان - پردیس بین المللی گلباحر
    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد
    دانشگاه خیام
    دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ماشین پیاده روی (بایگانی شده 24-01-2017)
    دانشگاه پيام نور مشهد
    دانشگاه علوم پزشکی رضوی
    دانشگاه صنعتی سندیان
    مرکز آموزش فنی و حرفه ای سامی (دانشگاه آزاد اسلامی مشهد)
    موسسه تحقیقات علوم ورزشی ایران

کالج های مشهد

    دانشگاه بین المللی مصطفی
    کالج فنی و حرفه ای دختران الزهرای مشهد (دانشگاه فنی و حرفه ای) در ماشین Wayback (بایگانی شده 2013-06-07)
    موسسه آموزش عالی دختران آرمان رضوی
    موسسه اسرار آموزش عالی
    موسسه آموزش عالی عالی عطار
    موسسه عالی آموزش عالی بهار
    موسسه عالی آموزش عالی بیوانود
    میراث فرهنگی، صنایع دستی و مرکز آموزش عالی گردشگری (دانشگاه علم و صنعت)
    موسسه عالی آموزش عالی اقبال لاهوری
    فردوسی موسسه آموزش عالی در ماشین Wayback (بایگانی شده 05-05-2015)
    حمیده توس موسسه آموزش عالی
    حكمت رضوی موسسه آموزش عالی
    مرکز علمی پژوهشی، فرهنگ و تحقیقات ایران، شعبه مشهد (جهاد دانشی مشهد)
    جهاد كشاورزی مرکز آموزش عالی خراسان رضوی (شهید هاشمی نژاد)
    موسسه آموزش عالی عالی کاوانی
    موسسه آموزش عالی خراسان آزاد اسلامی
    موسسه آموزش عالی خاوران
    موسسه عالی آموزش عالی خردگرایان متور
    موسسه آموزش عالی خراسان
    مرکز قضایی خراسان رضوی (دانشگاه علم و صنعت)
    موسسه تحقیقات، آموزش و مشاوره دانشگاه خراسان رضوي (دانشگاه علم و صنعت)
    مرکز صنعت حمل و نقل مشهد (دانشگاه علم و صنعت)
    مرکز آموزش هواپیما مشهد (دانشگاه علم و صنعت)
    مرکز فرهنگی و هنری مشهد 1 (دانشگاه علم و صنعت)
    جامعه مجاهدین مشهد قرآن
    مرکز سازمان زندان های مشهد (دانشگاه علم و صنعت)
    مرکز مالیات مشهد (دانشگاه علم و صنعت)
    دانشکده روحانی عالی نوواب
    بخش تایر (دانشگاه علم و صنعت)
    انجمن هلال احمر خراسان رضوی (دانشگاه علم و صنعت)
    موسسه عالی آموزش عالی سلمان
    مرکز آموزش معلمان سامان مشهد (دانشگاه فرهنگیان)
    مرکز آموزشی سامان مشهد (دانشگاه فنی و حرفه ای)
    موسسه آموزش عالی عالی استانبول گلبهر
    کالج آموزش شهروندی شهید بهشتی (دانشگاه فرهنگیان)
    شهید هاشمی نژاد، دانشکده تربیت معلم (دانشگاه فرهنگیان)
    مرکز آموزش معلمان شهید کامایاب در ماشین Wayback (archived 2012-08-15)
    دانشکده فنی شهید منتظری (دانشگاه فنی و حرفه ای) در آرشیو وب آرشیو کتابخانه کنگره (بایگانی شده 2015-10-17)
    موسسه آموزش عالی عالی رتبه شاندیز
    مرکز خراسان رضوی تاوان (دانشگاه علم و صنعت)
    دانشگاه تربیت معلم تبرن
    موسسه آموزش عالی عالی توز
    مرکز تائوس چینی (دانشگاه علم و صنعت)
    موسسه آموزش عالی پزشکی Varastegan در ماشین Wayback (بایگانی شده 23/02/2012)
    مرکز صنایع آب و برق خراسان (دانشگاه علم و صنعت)
    خانه کارگر؛ شعبه مشهد (دانشگاه علم و صنعت)
مشهد به عنوان پایتخت ایران و خراسان مستقل

شاهانشاههای زیر به عنوان پایتخت مشهد مشهود بودند:

    سلسله کیانید
    ملک محمود سیستانی 1722-1726
    سلسله افشاری
    نادر شاه
    آدیل شاه
    ابراهیم افشار
    شاهرخ افشار
    نادر میرزا خراسان
    سلسله صفوی
    سلیمان دوم
    دولت مستقل خراسان
    سرهنگ محمد تقی خان پسیان

افراد سرشناس مشهد

شخصیت های مذهبی و سیاسی مشهد

    عباس واعظ طبسی، 25 ژوئن 1935 - 4 مارس 2016؛ امام بزرگ و رئیس هیئت مدیره آستان قدس رضوی
    عبدالحسین تیمورث، دولتمرد برجسته ایرانی و نخست وزیر دادگستری تحت پهلوی
    عبدالرضا رحمانی فضلی، متولد 1959 در شیران؛ وزیر کشور، رئیس جمهور حسن روحانی
    ابو مسلم خراسانی، ج. 700-755؛ ابو مسلم عبدالرحمان بن مسلم خراسانی، عباسیان فرهیختگان فارسی
    غزالی، 1058-1111؛ متکلم، فقيه، فقيه، فيلسوف، کيهانشناس، روانشناس و عارف ملي فارس
    الحرق العاملی، محقق و شیعه محدثه
    علی سیستانی، متولد 4 اوت 1930؛ دوازده شیعه مرجا که از سال 1951 در عراق زندگی می کنند
    امیرتیمور کالالی، برجسته برجسته ایرانیان
    گوهرشاد بگوم، نجیب فارسی و همسر شاهرخ، امپراطور سلسله تیموریان هرات
    هادی خامنه ای، ب. 1947؛ روحانی متوسطه که عضو انجمن اصلاح طلبان روحانیون مبارز است
    حسن غازی زاده هاشمی، متولد 21 مارس 1959 در فریمان؛ وزیر بهداشت و آموزش پزشکی رئیس جمهور حسن روحانی
    حسن رحیم پور آذغادی، استراتژیست سیاسی محافظه کار و شخصیت تلویزیون در جمهوری اسلامی ایران
    حسین وحید خراسانی، متولد سال 1924؛ دوازده امام شیعه مرجعه ایران
    منوچهر اقبال، 14 اکتبر 1909 - 25 نوامبر 1977، نخست وزیر ایران
    محمد علی ابطحی، زاده 27 ژانویه 1958؛ معاون سابق معاون رییس جمهور ایران و همکاری نزدیک رییس جمهور سابق اصلاح طلبان محمد خاتمی
    محمد باقر قلیابف، متولد 23 اوت 1961 در ترگههه، نزدیک مشهد؛ شهردار فعلی تهران، ایران
    محمد کاظم خراسانی، 1911-1839؛ Twelver شیعه مارجه، سیاستمدار ایرانی، فیلسوف، اصلاح طلب
    مرتضی مطهری، 31 ژانویه 1919 در فریمان - 1 مه 1979؛ روحانی، فیلسوف، سخنران و سیاستمدار ایرانی
    نصیرالدین طوسی، متولد فوریه 1201 در Tūsus، خراسان - 1274 شمسی 26 ژوئن در القحیمیه در نزدیکی بغداد؛ فارسی اسماعیلی و پس از آن Twelver Shī'ah اعتقاد اسلام
    نیام الملک، 1018 - 14 اکتبر 1092؛ مشهور و مشهور ایرانی امپراتوری سلجوقی است
    سعید جلیلی، متولد 1965 در مشهد؛ سیاستمدار ایران و دبیر کنونی شورای عالی امنیت ملی ایران
    سید حسن فیروزآبادی، معاون کل جمهوری اسلامی ایران
    سید علی خامنه ای، متولد 17 جولای 1939؛ رئیس جمهور سابق و رهبر فعلی ایران
    شاهرخ (سلسله تیموریان)، 20 اوت 1377 - 12 مارس 1447؛ حاکم بخش شرقی امپراطوری توسط تیمور (Timurl)، جنگجوی آسیای مرکزی،
    شیخ طوسی، 385-460 A.H .؛ عالم برجسته ایرانی اعتقاد اسلامی شیعه دوازدهم
    شیخ علی تهرانی، برادر سید علی خامنه ای، که در حال حاضر در ایران زندگی می کند. او یکی از مخالفان دولت فعلی ایران است.
    تیمور شاه دررانی، امیر افغانستان 1772-1793
    علی احمد خان، سیاستمدار افغان و به طور خلاصه امیر در سال 1929.

نویسندگان و دانشمندان مشهد

    ابوالفضل بیخیقی، 9977-1077؛ یک مورخ و نویسنده فارسی
    ابو الوفا 'Būzjānī، 10 ژوئن 940 - 1 ژوئیه 998؛ ریاضیدان و ستاره شناس ایرانی
    ابو جعفر الخزین، 900-971؛ ستاره شناس و ریاضیدان ایرانی خراسان
    ابومسن داقیقی 935 / 942-976 / 980
    ابوسعید ابوالخیر، 7 دسامبر 967 - 12 ژانویه 1049 / محرم الحرم 1، 357 - شعبان 4، 440 هجری قمری؛ صوفی ایرانی که به طور گسترده ای به تکامل سنت صوفی کمک کرده است
    امیر قویدل [fa]، مارس 1947 - نوامبر 2009؛ یک کارگردان و نویسنده اسکار ایرانی
    انوری، 1126-1189، یکی از بزرگترین شاعران ایرانی است
    آریون گلمکنی [fa]؛ نویسنده آمریکایی منشاء ایرانی است. Solacers خاطرات برنده جایزه خود را دوران کودکی خود را در مشهد مشخص می کند.
    اسدی طوسی، متولد تس، استان ایران خراسان، درگذشته 1072 تبريز، ایران؛ شاعر ایرانی حماسه ملی ایران
    فردوسی، 935-1020 در Tus؛ یک شاعر ایرانی
    جبار ابن حیاج، ج. 721 در Tus - ج 815 در کوفه؛ برجسته پلیت: یک شیمیدان و کیمیاگر، ستاره شناس و طالع بینی، مهندس، زمین شناس، فیلسوف، فیزیکدان و داروساز و پزشک
    مهدی اخوان فروش، 1928، مشهد، ایران - 1990، تهران، ایران؛ یک شاعر ایرانی
    محمد مختاری (نویسنده) نویسنده ایرانی که در حومه تهران در جریان قتل های زنجیره ای ایران کشته شده است.    محمد تاقی بهار، 6 نوامبر 1884، مشهد، ایران - 22 آوریل 1951؛ تهران، ایران    شرف الدین طوسی، 1135-1213؛ ریاضیدان و استاد ایرانی

هنرمندان مشهد    25 باند، هر دو خواننده متولد مشهد؛ گروه پاپ در سال 2010 شکل گرفت
    عبدی بهروانفر، متولد ژوئن 1975 در مشهد؛ خواننده ایرانی، گیتار و خواننده و ترانه سرا
    علی "Dubfire" شیرازینیا، متولد 19 آوریل 1971؛ نوازنده / دی جی (یکی از بنیانگذاران ظرف عمیق)
    انوشیران ارجمند، بازیگر ایرانی
    برزو ارجمند، متولد 1975 در مشهد؛ بازیگر سينما، تئاتر و تلويزيون ايران
    داریوش ارجمند، بازیگر ایرانی
    دریا دادور، متولد 1971 در مشهد؛ یک متخصص سولانا و آهنگساز ایرانی است
    حامد بهداد، متولد 17 نوامبر 1973 در مشهد؛ بازیگر ایرانی
    حمید متبسم، متولد 1958 در مشهد؛ موسیقیدان ایرانی و بازیگر تار و مجموعه
    Ho3ein Eblis [fa]، به عنوان یکی از پیشگامان "رپ فارسی" همراه با  هیجکس و رضا پیشرو [fa]
    همایون شجریان، پسر محمد رضا شجریان، متولد 21 می 1975؛ خواننده مشهور موسیقی کلاسیک ایرانی، و همچنین بازیکن تامباک و کمانچه
    ایران درروودی، متولد 2 سپتامبر 1936 در مشهد؛ هنرمند ایرانی
    جواد جلالی، متولد 30 مه 1977 در مشهد؛ عکاس ایرانی و سینماگر
    مهدی بنانی نائینی، متولد 3 نوامبر 1968؛ فیلمساز ایرانی، فیلمبردار، فیلمبردار تلویزیون و عکاس
    مارشال منش، متولد 16 اوت 1950 در مشهد؛ بازیگر ایرانی-آمریکایی
    میترا حاجار، متولد 4 فوریه 1977؛ بازیگر ایرانی
    محمد رضا شجریان، متولد 23 سپتامبر 1940 در مشهد؛ خواننده، آهنگساز و استاد (استاد) موسیقی ایرانی به طور بین المللی و انتقادی تحسین شده است
    محسن نامجو، متولد 1976 در تربت یعام؛ خواننده و ترانه سرا ایران، نویسنده، موسیقیدان و بازیکن ساترا
    نوید دهقان، متولد 2 ژوئن 1968 در مشهد؛ بازیگر ایرانی-آمریکایی
    نورالدین زرینکلک، متولد 1937 در مشهد؛ مشهور انیماتور ایرانی، مفهوم هنرمند، سردبیر، طراح گرافیک، تصویرگر، هنرمند طرح، عکاس، نویسنده اسکریپت و مجسمه ساز
    اووانس اوغانيان، تهران -1961؛ فیلمساز ارمنی ایرانی که اولین مدرسه فیلم در ایران را تاسیس کرد
    پورآنچینی، متولد 1959 در مشهد؛ هنرمند ایرانی ایرانی
    رفی پیتس، متولد 1967 در مشهد؛ کارگردان ایرانی فیلم تحسین شده بین المللی
    رضا عطاران، زاده 31 مارس 1968 در مشهد؛ بازیگر و کارگردان ایرانی
    رضا کیانیان، متولد 17 ژوئیه 1951 در مشهد؛ بازیگر ایرانی
    والي هجي زايي]] [fa] متولد ژوئن 1986 در مشهد؛ خواننده پاپ افغانستان
    زهره جویا، متولد مشهد؛ خواننده کلاسیک ایران و افغانستان

دانشمندان مشهد

    ابو الوفا العبسنجی، 10 ژوئن 940 - 1 ژوئیه 998؛ ریاضیدان و ستاره شناس ایرانی
    انوشه انصاری، متولد 12 سپتامبر 1966؛ یکی از بنیانگذاران و رئیس Prodea Systems، Inc شرکت ایرانی و آمریکایی و یک شرکت هواپیمایی فضایی با برنامه فضایی روسیه

ورزشکاران مشهد

    عباس چمانیان، مربی فوتبال ایران، بازیکن و بازیکن سابق
    عباس گلمکانی، قهرمان کشتی جهان در دهه 1950
    ابوالفضل صفوی، بازیکن فوتبال حرفه ای ایران برای تیم Aboumoslem در لیگ تخت جمشید؛ او در سال 1982 در زندان رژیم ایران به دلیل وابستگی خود به مخالفت با ایران، مجاهدین خلق شد
    علی باقانبشی، ورزشکار
    علیرضا واحدی نیکبخت متولد 30 ژوئن 1980 در مشهد؛ فوتبالیست حرفه ای ایران
    امیر قاسمین نژاد، جودوكا
    امیر رضا خادم، متولد 10 فوریه 1970 در مشهد، کشتی گیر
    امیر توسکلیان، کشتی گیر
    فبارود فارمان، بسکتبال
    فرهاد ظریف، متولد 3 مارس 1983، والیبال
    هداتر بهادري، بازيکن فوتبال ايراني و داخلي
    حامد افغ، بسکتبال
    حمید رضا مبارز، شناگر
    حسن کامرانیفار، داور فوتبال ایران
    حشمت مهاجرانی، زاده ژانویه 1936 در مشهد، ایران؛ مربی فوتبال ایران، مدیر و بازیکن سابق
    حسین بدامکی، بازیکن فوتبال حرفه ای ایران
    حسین قدم، بازیکن فوتبال حرفه ای ایران برای تیم Aboumoslem
    حسین ساکتانان، داور فوتبال ایران
    حسین طیببی، بازیکن فوتبال و فوتبال داخلی ایران
    جواد محجوب، جودوكا
    کامیا یوسفی، زن زن افغانی متولد مشهد به والدین افغان
    خداداد عزیزی، متولد 22 ژوئن 1971 در مشهد، ایران؛ مهاجم فوتبال حرفه ای بازنشسته
    کیا زولغارین، بازیکن فوتبال پیشین فوتبالیست / فوتبال داخلی ایران
    مهدی جاوید، بازیکن فوتبال ایران / فوتبال داخلی
    مجید خدائی، کشتی گیر
    مریم صدراتی، ورزشکار، رکورددار ایران در سه دهه گذشته، در حال افزایش است
    مسعود حاجی آخوندزاده، جودوك
    محمد خادم، کشتی گیر
    محمد منصوری، بازیکن فوتبال حرفه ای ایران
    محسن قهرمانی، داور فوتبال ایران
    محسن تورکی، داور فوتبال ایران
    رسول خادم، متولد 17 فوریه 1972 در مشهد، کشتی گیر
    رضا عنایتی، بازیکن فوتبال حرفه ای ایران
    رضا قوچان نژاد، بازیکن فوتبال حرفه ای ایران و هلند
    روزبه Arghavan، بسکتبال
دیگران

     علی اکبر فیاض، یک مورخ مشهور اولیه اسلام و منتقد ادبی، بنیانگذار دانشکده نامه ها و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد
     حصام کلاهان، کنسرسیوم جهانی وب (W3C).
     حسین ثابت، بازرگان ایرانی و فروشنده فرش ایرانی که متعلق به شرکت بازرگانی بین المللی ثابت است
     محمدی خامی، متولد 1930 در مشهد، ایران؛ متولد صنعتی و متفکر ایرانی متولد فرانسوی است
     مریم مونسف، وزیر موسسه های دموکراتیک افغانستان و کانادایی، نماینده پارلمان پیتربورو-کوراتا.

شهرهای دوقلو - شهرهای خواهر